• Profil školy

        •      Základná škola vo  Víťaze je neplnoorganizovaná škola s 1. stupňom. Snažíme sa o vytváranie rodinnej atmosféry, keďže väčšina žiakov pochádza z obce Víťaz a z neďalekej časti obce Osada Dolina.

           

          Veľkosť školy

           

               Budova školy je situovaná v centre obci, blízko hlavnej križovatky. Pred školou sa nachádza upravený trávnik, za budovou školy je rozľahlá trávnatá plocha a záhrada. Školský dvor využívajú žiaci najmä na pohybové aktivity v rámci vyučovania alebo na voľno-časové činnosti. Budova školy je dvojpodlažná. Na prízemí sú sociálne zariadenia, riaditeľňa, šatňa, dve učebne a dva sklady. Na  medziposchodí sa nachádza jedna učebňa, počítačová miestnosť, šatne a sklad. Na prvom poschodí sa nachádzajú 3 učebne a zborovňa. Na ďalšom medziposchodí sa nachádza sklad a telocvičňa, ktorá bola zriadená v roku 2005.   Rekonštrukciou školy v roku 2006 bolo dobudované 2. poschodie školy - podkrovie, kde sa nachádzajú dve učebne a sklad. Maximálna kapacita žiakov je 150.

           

               Charakteristika žiakov

           

          Škola sa nachádza v obci Víťaz a preto ju navštevujú žiaci z Víťaza a z neďalekej časti obce Víťaz – Osady Doliny avšak niekoľko žiakov pochádza aj z okolitých obcí. V školskom roku 2019/2020 našu školu navštevuje spolu 94 žiakov. Na škole máme zriedené štyri bežné triedy, jednu špecializovanú a nultý ročník.

            Charakteristika pedagogického zboru

           

               Počet učiteľov potrebných vzhľadom k počtu žiakov je 8 a 1 vychovávateľka. Všetci učitelia sú kvalifikovaní. Učitelia absolvovali rozmanité druhy kontinuálneho vzdelávania a neustále pracujú na svojom profesijnom raste. Boli zapojení do projektu Modernizácia vzdelávania na základných školách, absolvovali aj program Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách. Učitelia si svoje skúsenosti a rady navzájom vymieňajú na poradách. Priebežne sa zúčastňujú školení organizovaných metodicko-pedagogickým centrom v Prešove. Učitelia majú bohaté skúsenosti, využívajú nové metódy a formy práce a individuálny prístup. Na škole pôsobí aj externý učiteľ – kňaz, ktorý zabezpečuje vyučovanie náboženskej výchovy a taktiež pedagogickí asistenti, ktorí sú nápomocní žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

           

           Organizácia prijímacieho konania

           

              Každoročne na škole prebieha zápis do 1. ročníka bežnej triedy a rodičia sú písomnou formou oboznámení o prijatí žiaka do školy, alebo o odložení povinnej školskej dochádzky.

             

          Určujúcim kritériom pre určenie spôsobu plnenia povinnej školskej dochádzky v Slovenskej republike je trvalý pobyt žiaka, nie jeho občianstvo.
          1. Vzdelávanie žiaka s trvalým pobytom v Slovenskej republike
           V prípade miesta trvalého pobytu žiaka na Slovensku je žiak pri plnení povinnej školskej dochádzky povinný postupovať v súlade s právnymi predpismi platnými na Slovensku.
           
          Plnenie povinnej školskej dochádzky v školách  je upravené nasledovne:
          -  nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky,
          -  povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak   
             dovŕši 16. rok veku,
          -  povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť; školskou spôsobilosťou sa rozumie súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ školy rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok na základe žiadosti zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
          -  žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (spádová škola), ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu. Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.
           
          Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len "zápis"). Zápis sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dcéra začať plniť povinnú školskú dochádzku. O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 15. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má základné vzdelávanie začať.
           
          Základná škola má právo získavať a spracúvať osobné údaje:
          • o žiakoch v rozsahu -  meno a priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa alebo žiak obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu, rodné číslo, štátna príslušnosť a národnosť,
          • o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa alebo žiaka v rozsahu - meno a priezvisko a adresa trvalého pobytu, adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu a kontakt na účely komunikácie.
          Riaditeľ spádovej školy je povinný prednostne prijať na plnenie povinnej školskej dochádzky žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej školy.
          Žiak, ktorý nemá trvalé bydlisko, plní povinnú školskú dochádzku v spádovej škole, ktorú určí orgán miestnej štátnej správy v školstve.
           
          V priebehu plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole môže žiak základnej školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prestúpiť do inej základnej školy. O prestupe žiaka rozhoduje v rámci rozhodovania o prijatíriaditeľ základnej školy, do ktorej sa žiak hlási.
           
          O povolenie vzdelávania v škole mimo územia Slovenskej republiky písomne požiada zákonný zástupca riaditeľa kmeňovej školy. V žiadosti uvedie: 
          • meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
          • rodné číslo žiaka,
          • adresu bydliska v zahraničí,
          • názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa.
          Kmeňová škola poskytuje žiakovi na základe žiadosti zákonného zástupcu učebnice a pracovné zošity.
           
          Zákonný zástupca je povinný  do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predložiť riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu. Zákonný zástupca žiaka predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní.
          Žiak môže, ale nemá povinnosť,na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať. Termín, obsah a rozsah komisionálnych skúšok určí riaditeľ školy, v ktorej sa majú komisionálne skúšky vykonať, najneskôr 15 dní pred ich konaním. Na základe výsledkov komisionálnych skúšok vydá škola žiakovi vysvedčenie.
          Žiak, ktorý nepožiadal o vykonanie komisionálnych skúšok vykoná komisionálne skúšky po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Podľa výsledkov komisionálnych skúšok riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.
            

              2.  Vzdelávanie žiaka s trvalým pobytom mimo územia Slovenskej republiky

          V prípade miesta trvalého pobytu žiaka mimo územia Slovenskej republiky plní žiak povinnú školskú dochádzku v súlade  s platnými právnymi predpismi v krajine trvalého pobytu. 

           

           

               Dlhodobé projekty

           

               Škola bola zapojená do projektu Infovek a v súčasnosti na nej prebieha dlhodobý projekt Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách. Účasťou v týchto projektoch sa významne zvýšila gramotnosť žiakov v oblasti IKT a aj samotná technická vybavenosť školy.

          Z protidrogových programov žiaci pracujú s programom „ Poznaj sám seba“ .

          Žiaci sa pod vedením učiteľov zapájajú do rôznych vedomostných, výtvarných, ale aj športových súťaží. Dobré výsledky sú hlavne v matematických olympiádach, literárnych súťažiach, speváckych súťažiach a v súťažiach súvisiacich s výtvarnou činnosťou.

          Každoročne sa škola zapája do troch, štyroch menších projektov vyhlasovaných rôznymi organizáciami pôsobiacimi v Slovenskej republike ako je napr. projekt Európa v škole, Škola hrou, Genius Logicus, Všetkovedko, Klokan a pod.

           

           Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

           

               Spolupráca s rodičmi je na vysokej úrovni. Rodičia sa zaujímajú o chod školy a informujú sa o žiakoch nielen na triednych schôdzkach. Rada školy sa schádza viackrát do roka a vyjadruje sa ku koncepcii školy, prípadne rieši problémy školy. Má 5 členov - 2 rodičia, 1 pedagogický pracovník, 1 nepedagogický pracovník a 1 delegovaný člen obce. Schôdze ZRPŠ zasadajú pravidelne, sú organizované podľa potreby: spoločné, triedne, alebo individuálne. Spolupracujeme s MŠ Víťaz, pripravujeme program pre škôlkarov, deň otvorených dverí. Z dôvodu  vysokého  percenta žiakov s výskytom porúch učenia, ktorí pochádzajú väčšinou zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia, je potrebný na škole špeciálny psychológ, ktorý pravidelne navštevuje našu školu. V prípade potreby spolupracujeme s pedagogicko-psychologickou poradňou v Prešove.

           

           Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

           

               Celá budova školy je kompletne zrekonštruovaná. V tomto školskom roku prebieha úprava exteriéru školy. Na škole sú všetky triedy vybavené novými lavicami so stoličkami,  aj novým nábytkom.  Školský klub detí nemá vlastnú miestnosť, činnosť prebieha vo vyčlenenej učebni. V počítačovej učebni, kde sa nachádza 6 počítačov z projektu Infovek a 6 počítačov z projektu Modernizácia vzdelávania na základných školách, ktoré nám pribudli v školskom roku 2009/2010, je potrebné zabezpečiť nové stoly a tiež rekonštrukciu sieťového pripojenia počítačov. Škola má aj telocvičňu, ktorá je vybavená potrebným náčiním a náradím . Sociálne zariadenia sú na dobrej úrovni a v tomto školskom roku nám pribudli ďalšie, ktorých rekonštrukcia prebehla v minulom školskom roku. V škole máme tri kabinety. Kabinet na prvom medziposchodí  sa využíva na uskladnenie učebných pomôcok. V kabinete na druhom medziposchodí sa nachádza učiteľská knižnica. V podkroví sa nachádza ďalší kabinet, ktorý využívajú vyučujúce špeciálnych tried na uskladnenie pomôcok. Škola nemá bezbariérový prístup.

           

           Škola ako životný priestor

           

               Žiaci sa cítia v kompletne rekonštruovanej budove príjemne, čo sa odzrkadľuje aj na školskej klíme, ktorá je veľmi dobrá. Spoločne s pedagogickými aj nepedagogickými pracovníkmi  si žiaci upravujú a skrášľujú svoje prostredie. Kvetinová výzdoba je v triedach  aj na chodbe školy. Týždenníci kontrolujú čistotu v triedach a v šatni. Učitelia a žiaci vychádzajú v priateľskej atmosfére ako rovnocenní partneri. Škola má aj vlastnú internetovú stránku, ktorou sa prezentuje širokej verejnosti.

           

           Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

           

               Bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v priestoroch na vyučovanie sú pre žiakov vytvorené, poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je na triednických hodinách, ale ja pred každou vychádzkou, alebo pred rôznymi podujatiami. Obec pre zamestnancov školy zabezpečuje pravidelné školenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru.